2024-05-16

Urządzanie kuchni wiąże się z dbałością o najdrobniejsze detale, w celu stworzenia przestrzeni funkcjonalnej, komfortowej i ergonomicznej. Jakie są wiodące trendy w projektach kuchni w 2024 roku? Jakie kolory i materiały królują wśród frontów kuchennych? Poniżej przedstawiamy inspiracje na nowoczesną kuchnię.

Uniwersalizm i ponadczasowość nie wychodzą z mody!

Tworząc kuchnie dla klientów z Warszawy, często słyszymy, że poszukują oni rozwiązań uniwersalnych, ponadczasowych, które szybko im się nie znudzą. Doskonale to rozumiemy, ponieważ to pomieszczenie tworzy się na lata, podobnie jak łazienkę.

Na szczęście aktualnie w trendach nadal są uniwersalne i ponadczasowe projekty bazujące na kilku sprawdzonych od lat rozwiązaniach. Liczą się funkcjonalność, trwałość i estetyka. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem systemów dbających o ergonomię, a jednocześnie wielu zamawiającym zależy na naturalności. Ten trend obejmuje kolory, dodatki i materiały. Chętnie wybierana jest jasna i spokojna kolorystyka, dzięki której można stworzyć przestrzeń bezpieczną, przytulną i idealną do odpoczynku.

Oczywiście nie są pomijane intensywne barwy, ale aktualnie występują jako dopełnienie jasnych wnętrz lub akcent, który ma przyciągać uwagę. Nieustannie popularne są kuchnie otwarte na salon, a oba pomieszczenia muszą być zgrane pod względem stylistycznym.

Minimalistyczne i proste meble kuchenne królują w 2024 roku

Zauważamy widoczne zmiany w podejściu klientów. Aktualnie rezygnują z ozdobnych dekorów, widocznych uchwytów i zwracających uwagę detali. Stawiają na minimalizm, prostotę i czystą formę. Popularne są meble kuchenne aż po sufit, które idealnie wykorzystują dostępną przestrzeń i zapewniają dużo miejsca do przechowywania.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, nieustannie dominują naturalne barwy, które świetnie odnajdują się w wielu stylach wnętrzarskich. W Warszawie szczególnie chętnie wybierane są aktualnie kuchnie beżowe, białe i szare, ale obserwujemy również wielki powrót mebli brązowych. Na popularności nie tracą również czarne fronty.

  • Kuchnia biała – ponadczasowa, uporządkowana, minimalistyczna. Zapewnia idealny wybór do niemal każdego wnętrza. Wystarczy uzupełnić ją o modne dodatki, aby zawsze prezentowała się rewelacyjnie.
  • Kuchnia beżowa – doceniana wśród miłośników prostoty i minimalizmu. Fronty w tym kolorze można skomponować z jasnym lub ciemnym drewnianym blatem. Wnętrze dzięki takiej kolorystyce jest przytulne, a można je nieco ożywić poprzez awangardowe dodatki.
  • Kuchnia kremowa – stworzysz z jej pomocą wnętrze przytulne i eleganckie, ale jednocześnie bardzo przestronne. Fronty w tym kolorze najlepiej wyglądają w towarzystwie metalu, drewna i kamienia.
  • Kuchnia szara – bardzo wszechstronna i uniwersalna, dostosowana do wielu stylów wnętrzarskich. Można postawić na odcień jasnoszary, imitujący beton lub grafitowy. Tworzy elegancką przestrzeń, która podoba się niemal każdemu.

Rok 2024 również dla miłośników awangardy i niestandardowych rozwiązań

Z drugiej strony bieguna są klienci poszukujący niestandardowych rozwiązań, chcący zbudować kuchnię awangardową i unikatową. W 2024 roku warto postawić na:

  • zieleń – szczególnie popularne są zielenie oliwkowe, szałwia oraz mech. Fronty w tych kolorach najlepiej prezentują się w połączeniu z naturalnym drewnianym blatem;
  • róż – subtelna barwa idealnie pasuje do typowo kobiecych wnętrz. Warto do frontów w tym kolorze dobrać blat w jasnym odcieniu drewna lub marmurowy;
  • granat – najpiękniej prezentuje się w połączeniu ze złotymi lub mosiężnymi dodatkami. Kuchnia jest dynamiczna, elegancka, nasycona kolorem. Kolorystyka świetnie wpisuje się w aranżacje nowoczesne, jak i klasyczne.

Szkło w aranżacjach kuchennych

Jeszcze nawet nie mamy połowy 2024 roku, a już przyjęliśmy zamówienia na kuchnie z przeszkleniami od klientów z Warszawy. Szkło wprowadza do wnętrza wiele blasku, idealnie współgra ze światłem naturalnym, jak i sztucznym, pomaga stworzyć stylowe wnętrza, na których zależy niemal każdemu.

Trend na fronty frezowane nie słabnie

Frezowania dają bardzo wiele możliwości, jeżeli chodzi o uzyskiwanie wyjątkowej struktury przestrzennej mebli. Są nieodłącznym elementem nowoczesnych projektów, dlatego w 2024 roku na pewno zrealizujemy wiele projektów kuchni, w których ten element będzie wiódł prym.

Trendy oświetleniowe w kuchni 2024

Ledy zintegrowane z szafkami umieszczane są aktualnie nie tylko nad blatem kuchennym, ale również w dolnej części. Pozwalają uzyskać wyjątkowo interesujący efekt, a meble są dzięki nim wyeksponowane przez cały czas. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w kuchniach otwartych na salon, które nieustannie muszą wyglądać efektownie.

W kuchni warto zastosować również kinkiety i lampy wiszące. Umożliwiają skuteczne sterowanie oświetleniem, w zależności od potrzeb i samopoczucia. Budowanie klimatu oświetleniem jest bardzo ważne, a im więcej punktów świetlnych jest do dyspozycji, tym łatwiej można osiągnąć pożądany efekt.

Podłoga i ściany w kuchniach 2024

Podstawą jest inwestycja w bardzo dobrej jakości materiał wykończeniowy na podłogę. Znosił będzie wiele, szczególnie w przestrzeni roboczej kuchni, dlatego musi być wytrzymały na uszkodzenia. Postawić można m.in. na klasyczne płytki lub wytrzymałe panele drewniane.

Charakterystyczny pasek pomiędzy górnymi szafkami kuchennym a blatem kuchennym w 2024 roku najczęściej wypełniają płytki, kamień, szkło oraz cegła. Do łask powracają również delikatne mozaiki, a nadal popularne są struktury drewna i kamień.

Stylowa kuchnia 2024

Wnętrza kuchenne w 2024 roku, jak dotychczas, będą różne. Dla każdego znajdzie się coś modnego i odpowiedniego. Miłośnicy prostoty i uniwersalizmu mogą zdecydować się na bezpieczne i nowoczesne aranżacje w naturalnych barwach. Natomiast dla fanów inspirujących przestrzeni dostępna jest szeroka paleta awangardowych barw, nietypowe rozwiązania i ciekawe połączenia. Urządzając aktualnie wnętrza kuchenne, trzeba bawić się formą i łączyć ze sobą wiele materiałów.